Belaidės apsaugos sistemos

Labai dažnai belaidės arba mišrios (kombinuotos) apsaugos sistemos yra vienintelis įmanomas sprendimas įrengiant objekto signalizacijos sistemą, nes daug kur sunku arba apskritai neįmanoma išvedžioti kabelius, reikalingus laidinei apsaugos sistemai. Tai aktualu, kai apie signalizaciją susimąstoma tik po patalpų remonto arba kabelius nuvesti iki atskiros patalpos būna brangiau, nei kainuoja pastatyti daviklius toje patalpoje. Belaidės arba mišrios apsaugos sistemosdažnai naudojamos:Belaidė DSC sistema

  • rąstiniuose namuose, kai sienos būna obliuotų ar tekintų rastų,
  • istorinio – architektūrinio paveldo namuose,
  • patalpose su jau atliktais apdailos darbais,
  • sodybose, pastatų grupėse, kai tarp pastatų didesni atstumai arba aplinka tarp pastatų jau sutvarkyta.

Mišrios apsaugos sistemos naudojamos tada, kai daliai jutiklių galima pravesti laidus. Tai įgalina stipriai sumažinti signalizacijos įrengimo išlaidas. Nors reikėtų pasakyti, kad vakarų šalyse, kur darbo kaina yra aukšta, pigiau būna įrengti belaidę signalizaciją, o ne laidinę. Todėl ten populiaresnės belaidės sistemos. Ši tendencija po truputį ateina ir pas mus.

Belaidės apsaugos sistemos turi ir trūkumų, iš kurių pagrindiniai:

  • reikalingas dažnesnis sistemos techninis aptarnavimas, paprastai susijęs su daviklių maitinimo elementų keitimu,
  • kartais atsiranda ryšio tarp centralės ir daviklių problemų, nors šiuolaikiniai davikliai jau palaiko ryšį su centrale ir iki 1 km. atstumu.
  • Pagal dabartinius Europos Sąjungos normatyvus, belaidžiams dūmų jutikliams nesuteikiamas būtinas standartas. Todėl tokie jutikliai gali būti naudojami tik buityje – privačiuose namuose, butuose.
  • Belaidžių daviklių kaina kol kas dar stipriai viršija laidinių daviklių kainą.
  • Sunaikinus daviklį gali būti pavėluotai perduotas centralei pavojaus signalas. Kai kur tai gali tapti lemtinga problema, ypač sistemose, kuriose nuo suveikusio tam tikro daviklio ar aplamai nuo sistemos suveikimo aktyvuojami tam tikri kiti apsaugos mechanizmai.

Belaidžiuose davikliuose naudojamas specialus maitinimo energijos taupymo mechanizmas, kuris leidžia kelias baterijas daviklyje naudoti iki 4 metų.

Belaidėse apsaugos sistemose realizuotas daviklių apsaugos mechanizmas, kuris įjungia sabotažo aliarmo signalą, jei per užprogramotą laiką negaunamas jutiklių priežūros testo signalas. Taip bandoma apsisaugoti nuo jutiklių sunaikinimo ar pavogimo.

Šiuo metu vienos populiariausių belaidžių sistemų Lietuvoje – kompanijų CROW, DSC, PARADOX,  gaminamos sistemos, populiarėja ir VISONIC, JABLOTRON belaidė įranga. Belaidėse apsaugos sistemose naudojami belaidžiai judesio, stiklo dūžio, magnetiniai durų ir langų, dūmų davikliai. Atsiradę jau ir belaidžiai perimetro apsaugos davikliai.

Pagal dabartines Europos Sąjungos normatyvas, belaidžiams dūmų jutikliams nesuteikiamas būtinas standartas, o tokių jutiklių panaudojimas galimas tik buitiniame lygmenyje (privatūs namai, butai).